Praní
Jak správně prát, aby vám oblečení vydrželo co nejdéle
Jak často perete různý textil? Jistě, k moderní hygieně patří i čisté prádlo. Není však třeba prát je po každém použití, není-li špinavé nebo pokud nepáchne potem. Časté praní totiž životnost prádla snižuje, i když používáte kvalitní prací přípravky, jichž je v současnosti na trhu velký výběr. Na každém textilním výrobku najdete štítek s pokyny, jak jej prát, sušit a žehlit, jakou teplotu prací lázně zvolit, aby si vaše šaty, tričko nebo mikina udržely barvy, strukturu, aby se nesrazily či aby se na nich netvořily žmolky.
Důležité je také správné třídění s ohledem na doporučenou teplotu i na barvy – světlé, barevné, černé, bavlna, len nebo syntetické materiály – a současně volba správného pracího přípravku, vhodného na bílé, barevné či černé prádlo. Roli hraje rovněž dávka pracího prostředku – zbytečně velké množství může některý typ vláken poškodit, navíc máchání pak nezajistí dostatečné odstranění jeho zbytků, což může u citlivějších jedinců vyvolat i kožní reakci. Také s aviváží je třeba zacházet opatrně, jmenovitě při praní sportovního oblečení. Zvláště pak trička nebo mikiny z funkčních materiálů při použití aviváže ztrácejí funkční vlastnosti.
Některé oblečení je vhodné prát naruby – především trička s potiskem, sportovní oblečení nebo džíny (u těch také nezapomeňte zapnout knoflík a zip). Je vhodné zapnout i knoflíky na košilích, cvočky, spony nebo háčky a toto oblečení rovněž obrátit naruby – i tyto prvky by mohly při pracím cyklu prádlo poškodit. Rovněž vysoké otáčky při ždímání nedělají prádlu dobře – může se různě vytahat či jinak poškodit. To platí například pro bavlněná trička, pyžama, šaty a podobné výrobky z bavlny.
Zvláště velkou pozornost je třeba věnovat praní prádla pro děti – tam platí vše výše uvedené, s tím, že příslušné pokyny dodržujeme ještě pečlivěji a důraz klademe zejména na důkladné vymáchání.
Praní textilu s potiskem ZDE