*** DOPRAVA ZDARMA při nákupu nad 1.500Kč***

Jak vyčistit skvrnu od rajčat

Jak vyčistit skvrnu od rajčat

 

Jistě se vám někdy stalo, že jste se zakousli do rajčete a rajčatová šťáva vám vystříkla na oděv, nebo jste se umazali od kečupu či rajské omáčky. Takové skvrny není úplně snadné odstranit. Především je třeba jednat rychle a nenechat skvrnu zaschnout.

Oblečení ihned sundejte a propláchněte z rubové strany studenou vodou. Pak postižené místo namydlete nebo potřete tekutým pracím přípravkem, promněte a znovu opláchněte. Dobře poslouží i citronová šťáva – tu nakapejte na skvrnu a nechte ji působit asi 5 minut. Pokud skvrna nezmizela hned napoprvé, můžete celý postup opakovat. Místo citronové šťávy lze použít i roztok octa s vodou v poměru 2:1, ten nechte působit 10 až 15 minut. Jestliže ani toto nepomůže, zkuste studené mléko, které nechte na textilii působit asi 30 minut. Vždy je samozřejmě třeba látku důkladně opláchnout. Možná máte doma odstraňovač skvrn. V tomto případě je vždy třeba řídit se návodem na lahvičce. Přípravek ale nejprve vyzkoušejte na skrytém místě oděvu, zda nepůsobí změnu barvy.

Se zaschlými skvrnami od rajčat je to horší. V takovém případě zkuste enzymatický čistič na organické skvrny, například žlučové mýdlo. Přípravek vetřete do skvrny a nechte působit. Může pomoci také roztok vody a octa (opět 2:1). Do něho zaschlou skvrnu namočte a nechte 30 minut působit. Na zaschlé skvrny od rajčat lze použít i pastu, kterou si připravíte z mléka a jedlé sody. Naneste ji na skvrnu a nechte působit nejméně jednu hodinu. Na bílé textilie můžete použít také roztok peroxidu vodíku a vody (1:1). Vždy je samozřejmě třeba čištěné místo dobře propláchnout vodou, nebo ještě lépe celý kus oděvu vyprat.

Ani jeden z těchto způsobů nevedl k úplnému odstranění skvrny? Nechte si potřísněný oděv „na doma“ a udělejte si radost nákupem nového trička, mikiny, košile nebo šatů – určitě si to zasloužíte.