Doprava ZDARMA Balíkovnou při objednávce nad 500Kč

Jak odstranit skvrny od třešní

Jak odstranit skvrny od třešní

 

Určitě se všichni těšíme na léto – čas sluníčka, koupání, jahod a také třešní. Pozor ale na třešňovou šťávu, zvláště z tmavých třešní – ta dokáže udělat na vašem tričku, halence či kalhotách nepěkné stopy, které se odstraňují jen velmi těžko. Máme pro vás několik rad, jak se s nimi účinně vypořádat.

Důležitá je především rychlá reakce – nenechte skvrny zaschnout. Potřísněné místo vyperte v mýdlové vodě a poté je namočte do mléka. V něm je nechte tak dlouho, dokud skvrna nezmizí, a pak vyperte prádlo běžným způsobem a nechte usušit. Místo mléka lze použít i citron – ten účinkuje i na skvrny například od kávy nebo od vína. Namočte potřísněné místo do vody a pak je pokapejte citronovou šťávou. Nechte působit asi 20 minut a poté oblečení vyperte běžným způsobem a usušte.

Výborným prostředkem na odstraňování skvrn přírodního původu je žlučové mýdlo. To se hodí i na citlivé materiály, např. na vlnu. Stačí je nanést na skvrnu a nechat působit alespoň 20–30 minut. Pak oblečení vymáchejte ve vodě a vyperte.

Na skvrny na bílém prádle, například tričku nebo košili, které jsou již zaschlé, pomůže kombinace čpavku, peroxidu vodíku a kyseliny citronové. Skvrnu nejprve namočíme vodou a potřeme pracím prostředkem. Necháme chvíli působit, pak vymácháme ve vodě, trochu osušíme a naneseme kyselinu citronovou naředěnou ve vodě v poměru 1:2. Necháme 2 minuty působit a opět vymácháme a trochu osušíme. Následuje zředěný čpavek a nakonec na 1 minutu peroxid vodíku. Pak opěr vymácháme a vypereme běžným způsobem.

Tento postup se však hodí jen na bílé prádlo. U barevného trička či košile je postup podobný, jen bez použití peroxidu vodíku. Po nanesení zředěného čpavku látku vysušte na slunci a podle potřeby můžete čpavkovou fázi opakovat, dokud skvrna nezmizí. Nakonec prádlo vyperte.

Čpavek může způsobit mírné zčervenání, toho se ale nelekejte, toto zabarvení posléze zmizí.

Ale také se nemusíte s odstraňováním skvrn namáhat, potřísněný oděv se vám bude hodit třeba na doma nebo do lesa. Udělejte si radost a kupte si nové tričko, košili nebo šaty. Proč si to nedopřát?